Yeni Tank Teknolojileri

Dünya Savunma Sanayii’nde, dikkat çeken gelişmeler yaşıyoruz. Bir süredir pek görünmeyen askeri geçit törenleri, daha dikkat çeker hale geldi. Batı dünyası bu konuda çok teşhire meraklı olmasa da, doğu dünyasında bir gövde gösterisi hikayesi hep olagelmiştir.

Bir 15 yıl öncesine kadar, Türkiye de, sadece şoförlüğünü yaptığı ecnebi silahlarını, her fırsatta sergilerdi. Şükür ki, o günleri bıraktık.

Türkiye, kendi savunma ürünlerini üretebilmek için son yıllarda var gücüyle çalışıyor. Yüksek teknoloji gerektiren bu ürünlere geçebilmek için ilk gözüne kestirdiği obje tank olmuştu. Bunda hem Türkiye’nin zihinlerindeki ‘kara ordusu’ ağırlığı hem de başlangıç için gerçekçi bir hedefin başarılması vardı.

Türkiye, Altay Tankını üretmeyi başardı. Bu, olası bir uluslararası ambargo halinde, kendi tankını üretebilecek bir bilgi birikimini sağlaması anlamına geliyor. Daha alınacak çok yol var, o ayrı…

Batı Dünyası uzun bir süredir tank teknolojilerine yatırım yapmıyordu, en azından öyle biliniyor. Artık tankların zamanının dolduğuna inananlar bile var. Türkiye’nin tank projesinde maliyet kaybına giriştiği dahi dillendirilmişti.

Ancak bunun böyle olmadığı, bir savaş aracının, teknolojisi geliştirildikçe, her zaman önemini koruyacağı görüldü. Belki de palet izinin en çok görüldüğü coğrafya olan doğu Avrupa’daki Ukrayna krizi, bazı şeylerin seyrine dikkat çekti.

Bugün Rusya’nın ucundan gösterdiği, yeni nesil Armata Tankı da buna eklenince, Tankların hala, savaşın insan gücünün kullanıldığı safhalarda, piyadelerin yürüyen kalesi olmaya devam edeceği ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir