Türkiye’nin 4.5G ve 5G süreci

Türkiye, Mayıs ayı içinde bir 4g ihalesine çıkacaktı. Bugün bu sürecin 3 aylığına uzatıldığı duyuruldu.

Cumhurbaşkanımızın, geçen günlerde, ‘2 yıl daha bekleyip 5g’ye geçelim’ ifadesi olmuştu. Türkiye, bir süreden beridir, 5g teknolojisi üzerine araştırma-geliştirme yapıyordu. Bir noktada, Japonya’nın kendine özgü kurduğu mobil teknolojinin benzerini, Türkiye de istiyor olabilir.

Bu süreç, en az yatırımla, 50 milyar dolarlık bir pazar olduğu ifade edildiği için, bu büyük meblağın, elbette yerel teknolojiyle başarılması halinde ne kadar ekonomik bir değer oluşturacağı ortada.

Dünya ülkeleri, 5g için 2020 yıllarını efektif görüyorlar. 5g teknolojileriyle ilgili standartlar oluşturulmaya çalışılıyor. Yani önümüzde bir 5 yıllık 4g süresi görünüyor.

Türkiye, ihale süresini uzatarak, 4g değil de, 4.5 G ve 5G teknolojileri için kapsamlı bir ihale yürütmeyi planlamış görünüyor. Bunun böyle yapılmasında, yumuşak bir geçişle aslında kendi 5G teknolojilerimizi de pazara sunmanın altyapısı oluşturuluyor olabilir.

Sürekli yeni yatırımlar ve çöpe giden paralar yerine, kademeli ve gelişen yatırımlarla daha az israf ve yerli teknoloji teşviki…

Türkiye, bir pay kapmak istiyorsa, eşyaların iletişimini sağlayacağı öngörülen 5g’nin, bu taraflarında da patent sahibi olmak zorunda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir