Beşar Esad; beceriksiz ve ahmak bir lider

Beşar Esad, bugünlerin geleceğini yıllar öncesinden görmeliydi. Sosyalist temelli BAAS siyasetin geldiği nokta budur. Bu rejimlerin temeli bozuk, öyle olunca da bu sistemi bir yanından tutup düzeltmeye başlayamazsın. Çünkü bu tür rejimlerin, her sokak başında ve her koltukta, sistemden beslenen sadık birileri vardır. Bu hiyerarşinin en tepesindeki Beşar Esad, ne kadar ıslahatçı olursa olsun, ıslahatlarda başarılı olamaz; çünkü bugüne kadar oldukça katı bir asalak bürokrasi oluşmuş durumda ve bu memur tabaka, konumlarını kaybetmemek için kendi lideri olan Esad’ı bile çiğner. Soruyorum: Herhangi bir Suriyeli bürokrat gördünüz mü, isyancılara destek veren? Göremezsiniz, asıl sorun zaten sert bürokrasi…

Yakın tarihin devinimlerinden hiç ders almamış görünen bir liderle karşı karşıyayız. Devletin beka’sını, hanedanın bekasında gören bir anlayışa sahip. Halbuki asırlık geçmişlere sahip nice hanedanlar gitti bu dünyadan ve halkların bekası eğer hanedanların elinde olsaydı, nice toplumlar tarihten silinmişti. Saddam da kendini yetkin görüyordu, sert bir sistem kurmuştu ve Irak’ın bekasını sadece kendinde görmüştü. Saddam’ın sonunu gördük, ülkesini yönetmeyi beceremedi, Irak halkını düşmanlarının eline bırakıp helak olup gitti. Buna rağmen hala Irak halkı ve devleti ayakta. Demek ki, bir devletin ve halkın hayatı, bir kişiye bağlı değilmiş.

Bir zamanlar tüm komşularıyla düşman olan Suriye, onca yaptıklarına rağmen, son zamanlarda Türkiye’nin büyük bir desteğini almıştı ve bu Suriye için, İRAN ve IRAK gibi kısılıp kalmaktan kurtulmanın yolu olabilirdi.

Türkiye, sınırında yeni bir Irak istemediği için, Suriye’ye önem veriyordu, vermeliydi. Suriye’yi Batının yeni çiftliği yapmamak için Türkiye bir koruyuculuk üstlenmekteydi. Suriye ordusunun katliamlarına rağmen batılılar hala buraya girmemişse, bu Türkiye’nin uluslararası camiaya verdiği garantörlüktendir, yoksa hiç bir batı ülkesi Suriye’nin külüstür tanklarından korkmuyor.

Bir ülkenin ordusu kendi temeli olan halkı öldürmeye başlarsa, bunun bir izahı yoktur. Eğer Suriye bu duruma düşmüşse, çok açıktır ki Beşar Esad, ülkeyi yönetmeyi becerememiştir. Beceriksiz birinin de o koltuğu terk etmesi gerekmez mi? Eğer beceremiyorsa, Suriye’nin geleceğini ne hakla ve mantıkla kendi hanedanlığında görür.

Esad, Saddam’a yapılan oyunlara gelmek üzere. Eğer bu krizleri yönetmek konusunda yeterli kadrom yok diyorsa; Türkiye çok rahat danışmanlık ve mühendislik yardımında bulunabilir, bu konuda Türkiye’nin sağlam tecrübeleri var. Zaten Suriye halkı da, Türkiye’yi kendi yönetiminden daha iyi dinler. Mesela; Erdoğan’ın Suriyedeki saygınlığı, Esad’ın saygınlığından daha fazladır (son olaylardan sonra)

Beşar Esad, ne İRAN’a kanmalı ne batılıların oyununa gelmeli. Somut adımlar atmadığı sürece bu olayların durmayacağını bilmelidir. Ramazan Ayı, Suriye için fırsattır. Kendi halkını öldürmekle ne başaracak? Diyelim ki sivil halkı öldürdü ve 10bin askerle tek başına kaldı. Bu durumda bir devlet başkanı mı olur yoksa bir ordu komutanı mı? Halkı olmayan devlet mi olur? Kendi halkını öldürerek başarıya ulaşmış bir örnek yokken, demokratikleşerek başarıya ulaşmış onlarca devlet var. Tuşun, biri kırmızı diğeri yeişilken; yeşile basmak bu kadar zor mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir