Kyk’da, misafir öğrenci olarak kalmak

Üniversite okumak, öyle birşey ki, olmazsa olmaz ama olsa da bir işe yaramaz. Mutlulukları, arkadaşlıkları, kavgaları, kızgınlıklarıyla geçip gidiyor. Bir de bakmışsın, aslında hiç bir şeye değmezmiş!

Üniversite ile alakası olmuş hemen hemen her kişinin uğrak yerlerinin başında öğrenci yurtları gelir. Kredi Yurtlar Kurumu yurtları bunların başındadır. Şehirden şehire farklılık gösteren bir yaşam alanıdır. Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında misafir öğrenci olarak kalma ve bunun için gerekli belgeler hakkında bildiklerimi paylaşayım. Belki birilerine lazım olur.

Misafir öğrenci olmak için gerekli malzemeler 🙂

 • Okulda okumakta olduğunuza dair öğrenci belgesi,
 • 1 adet fotoğraf,
 • Günlük yatak ücreti (6 tl’den başlıyor)
 • (bazen) Geçerli bir mazeret. (yazacağınız dilekçede yer alması gereken “sınavlarım için, ödevim nedeniyle…” gibi bir bahane)

Bunlar mevcut ise, kalacağınız yurt müdürlüğüne gidiyorsunuz, kalmak istediğinizi söylüyorsunuz. Size bir dilekçe yazdırıyorlar, (oradaki görevli yardımcı oluyor zaten) parasını sizden tahsil ediyorlar, bir fatura kesip size teslim ediyorlar. Misafir öğrenci kartına fotoğrafınızı yapıştırıyorlar ve yurt müdürüne faturanızı ve misafir kartınızı gösterip onaylatıyorsunuz ve işlem bitiyor. Gidip nevresimlerinizi alıp size söylenen oda numarasında kalıyorsunuz. Hepsi bu kadar… Öğrencilik zor iş arkadaşlar 🙂 Çok yakından tanışıklığımız var, bilirim 😀

Yurtkur Çağrı Merkezi: 444 1961

Yurtlarla ilgili bilgi almak için Yurtkur Çağrı Merkezi’ne 444 1961 numarasından ulaşabilirsiniz… Aklınızda kalması açısından, 444’ten sonraki 1961, Yurtkur’un kuruluş yılını gösteriyor.

Ayrıca;

“Kyk’da, misafir öğrenci olarak kalmak” için 382 yorum

 1. merhabalar bir sorum olcak misafir olarak kaldığımız süre(9-10) içerisinede çıkarma ihtimalleri varmıdır yani her gün çıkarılma ihtimaline hazırlıklımı olmalıyız..

  1. Merhabalar, evet yasal olarak çıkarma hakkına sahipler, sadece misafir değil tüm öğrenciler için bu böyle. Ancak, yurt kurallarını ihlal etmediğiniz sürece çıkarmazlar, keyfi çıkarmalar olmaz.

 2. Merhaba,
  Yurt karmaşası yaşadığımız şu günlerde yetkililer bile cevap vermezken siz yardımcı olduğunuz için teşekkürler öncelikle:)
  Ben arasınıfım ve genelde sıram 1135, yüksek ücretlidede 849. İstanbulda okuyorum, ilk gittiğimde kyk müdürlüğünden misafir öğrenci olarak başvurmam gerektiği söylendi. Başvuru yaptıktan sonra hemen yerleştirme oluyor mu ? Çok yoğunuz alamıyoruz derlerse benim yasal hakkım nedir? Arasınıf olduğum için ilk haftalarda binli sıradakiler yerleştirilirken biz bekletiliyor muyuz?
  Lütfen geçen senelerdeki yedek yerleşenler tecrübelerini ve sıralarını paylaşabilir mi?( illeri yazalım lütfen)

  1. Merhaba, teşekkür ederim.
   Başvuru yaptığınız ve kabul edildiği an misafir kalmaya başlıyorsunuz ama yoğunluk sebebiyle alamıyoruz derlerse bir yasal hakkınız yok. Yedek sıranız gelene kadar (asil kayıt için) bekletilirsiniz ama bu misafir olarak kalmanıza engel değil.
   Sizin de değindiğiniz gibi, tecrübesi olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa gerçekten iyi olur. Burada eksik kalan bilgilerin giderilmesinin tek yolu var, o da öğrenci arkadaşlarımızın bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları, umarım paylaşmaktan çekinmezler. Herkese teşekkürler!

 3. merhabaa ben bu sene boluyu kazandım yedekte 121yim gelme ihtimali az diyoarlar çıkana kadar misafr öğrenci olarak kalablrmiyim 9/10 günden fazla olmazmı yani ,? özel yurtlar 600 den başlıyo ve oda bizi aşıyo 2. öğretim olduğm iiçin yeterince para döktük zaten . aynı zamanda okul haftya açılcak pazar günü gitcem bende bu misafir öğrenci kaydını o gün yapsam olurmu yada illla bu hfta yurdamı gitmem gerek

  1. 1) 121. yedek çok da geç olmamalı ama Bolu’nun şehir olarak olanaklarını bilmediğim için birşey diyemem. 9-10 günden daha fazla kalabilirsiniz ama yeniden başvuru yapmanız gerekir, zaten bu süre zarfında asil kayıt sıranız gelmiş olacaktır.
   2) Özel yurtların bu kadar pahalı olmaması gerekiyor, biraz daha araştırma yapmaya çalışın, çünkü ev kiraları bile bu kadar tutmaz.
   3) Zaten gittiğinizde yapmanız gerek, illa bu hafta gitmeniz de gerekmez, istediğiniz zaman gidebilirsiniz.

 4. PEKİ YEDEK AÇIKLANDI 55 E KADAr ALMIŞLAR . bazı arkdaşlarda torpl olduğu için yedek sıram yükselmişmidir veya düşmüşse nasıl öğrencm kyknin sitesinde yazmıyo eski sıram yazıo düzelticekmi

 5. merhabalar genel müdürlük kontenjanı refreransım var.. halen bir sonuç gelmedi genel müdürlük kontenjanları ne zamanlar açıklanıyor nasıl oluyor?

 6. merhaba ben izmirde oturuyorum dgs ile istanbulda özel bir üniversiteyi yarı burslu kazandım özel yurtlar dahi öss ile girenlerle dolmuş vaziyette kykya başvurucam fakat kyk 7 ekimde son bulurken okul 7 ekimden daha önce açılcak yedek dahi olsam öğrenemiycem misafir öğrenci olarak kalabilrmiyim diye yurtla görüştüm bölge müdürlüğünden izin çıkarsa kalbilirm dendi dgs ile yerleştiğim için yedek olarak bile bana yurt çıkar mı ve ben misafir öğrenci olarak bile kalsam ne kadar süre kalabilirim

  1. çıkma ihtimali her zaman var. Özellikle şu yoğunluk haftalarından sonra kesin kayıt yaptırırsınız. Yeterli süre boyunca misafir alacaklardır.

   1. tşkr edrim sorumu cevapladığınz için yani ben misafir öğrenci olark kalabilirim diymi 🙂 kusura bakmayın çok soru sordum şimdiden teşkkrlr

 7. Merhaba ben 2.sınıfım yedek sıram yüksek ücretli 956,genel sıram 1081 ve Ankara’da okuyorum. Öncelik ilk sene yerleşenlerin olduğu için ara sınıflarda sıra 20şer 30ar ilerliyor bu durumda benim yüksek ücretli sıram ancak seneye falan uygun düşecek diyebilir miyiz ? Yoksa daha erken gelebilir mi sıram sizce * Şimdiden teşekkürler

  1. Bu günlerde yoğunluk olduğu için bu şekilde ilerliyor olabilir, ilerleyen süreçte hızlı ilerler ve olsa olsa en geç ilk yarıyıl içinde sıranız gelecektir.

 8. merhaba 2. tercihten çorluya yerleştim kalıcak yerim yok bi arkadaşım misafir olarak kalabilirsin ama 15 günde bir dilekçe vermen gerekir dedi böyle bişi varmıdır
  ve kalıcak yer bulana kadar hatta mümkünse 4-5 ay kalmak istiyorm kalabilirmiyim bu süre boyunca

  1. Merhaba, Evet, her 10 günde (15 de olabilir) dilekçe vermelisiniz. 4-5 ay kalmanıza izin verilmez, ama buna gerek de kalmaz, 1-2 aya kalmadan zaten asli olarak yerleşirsiniz.

   1. ben internetten başvuru yaparken hatalı yapmışım yani 4 yıllık bölümünden yapmışım ve şimdi internetten başvuru yapamıyorum acaba çorlu ya giderek kayıt yapabilirmiyim

     1. hocam merhaba ilk olarak ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim
      ben geçen gün çorluya gittim . misafirhane miz yok dediler bugünde başvuru yaptığım yanlış linkteki sonuçlar açıklanmış
      http://g1210.hizliresim.com/12/g/dyh0d.jpg
      benim sonucum bu şimdi ne yapmam gerekiyor.asil listeye ne zaman girebilirim ne zaman kalabilirim bu yurtta

     2. he bide eklemeyi unutmuşum ygs ile kazandım okulu yanlış linkten başvuru yaptığım için dikey geçiş yazıyor bi sıkıntı olmaz sanırım 🙁

     3. Ben de teşekkür ederim. Sıra numaranız iyi görünüyor, yurtta yer açıldıkça girme şansınız artar. ayrıca, dikey geçiş başvurusunun -emin değilim- bir sorun olacağını sanmıyorum, sıranızın gelip gelmediğini takip etmelisiniz ve sıranız geldiğinde kaydınızı yaptırmalısınız.

 9. mrb. benm sorum şu yükseklisans öğrencisiyim ama kyk yurtlarında kalmıyorum. tez araştırmam için 1 hafta istanbulda kamam gerekiyor bu durumda istanbuldaki kyk yurtlarında ücretli olarak barınabilme hakkım warmı acaba yardımcı olursanız sewinirm.

  1. Evet, misafir öğrencilik tam da bunun için. Size yardımcı olurlar, ama tavsiye olarak İstanbul bölge müdürlüğünü arayın, sorularınızı sorun, böylece daha ilgili olacaklardır.

 10. merhaba, ben istanbul üniversitesinde okuyorum ve istanbulda ikamet ediyorum. bugün yurtkura gidip yurt başvurusu yapmak istedim ancak istanbulda ikamet ettiğim için yurda başvuramayacağımı ve zaten internetten başvuru yapıldığını söylediler. ( istanbulda oturan arkadaşlarımdan bikaçı geçen dönem başvuru yapmışlardı ve kazandılar.) kyk’nın sitesinde şu an yurt başvurusu yapabileceğim bi bölüm bulamadım ve acilen yurda çıkmam gerekiyo. bana yardımcı olursanız sevinirim….

  1. merhaba, yurtkura gitmişseniz ve başvuru yapamayacağınız söylenmişse, maalesef yapacak birşey yok. Ancak, şansınızı bir de misafir öğrencilik için deneyebilirsiniz, bu zamanlarda kontenjan sorunları olduğu için, şehir dışından gelenlere öncelik veriyorlar, bu dönemin sonu ikinci dönemin başı gibi, istanbulda ikamet eden öğrenciler için de başvurma kolaylığı sağlarlar. Maalesef elimden bu kadarı geliyor. Kolay gelsin.

   1. çok teşekkürler. peki misafir öğrenci alımı konusunda istanbulda ikamet etmem sorun yaratır mı bi bilginiz var mı? ben anadolu yakasında ikamet ediyorum o yüzden avcılara gidip gelmek çok sorun oluyo benim için.

    1. Teşekkürler. Sorun çıkabilir ama kısa süreler için belki izin verirler. Aslında, ilk dönem için katlanırsanız, ikinci dönem başlarında açık kontenjanlar oluşacaktır ve sizin de yurda kaydolmanıza izin vereceklerdir.

     1. benim için ikinci dönemden çok şu iki üç ay önemli. misafir öğrenci olarak kalabilirsem daha rahat olcak. zaten kısa süreli düşünüyorum ben de. umarım sorun çıkmaz. cevaplarınız için tekrar çok teşekkürler…

 11. bugün görüştüm yurt görevlileriyle ve yedek öğrencilerin misafirhanede kaldığını bu yüzden de yer olmadığını söylediler. yedek öğrenci alımları ne zaman biter acaba bilginiz var mı ?

  1. Bu yurttan yurda ilden ile değişen bir durum, kesin bir bilgim yok, ancak İstanbul için en az Aralık ortalarını bulacaktır. yurtlardaki bazı öğrenciler eve çıkacak ve kontenjan açılacak ki, yedekler de yerleşip yer açılabilsin. İstanbul bu konuda biraz daha sıkıntılı bir şehir sanırım.

 12. merhaba ben muğla üniversitesinde okuyorum, ama eskişehirde aof derslerine giricem ve o yuzden kyk da misafir olarak kalmak istiyorum ve kalıcagım sure yaklasık 5 ay kadar muğladan alıcagım öğrenci belgesi ile eskişehirde misafir öğrenci olaraka kalabilir miyim

  1. 5 aylık süre misafir öğrencilik mümkün değil, hem maddi karlı değil hem yasal olarak mümkün değil, asli kayıt yaptırmalısınız.

 13. merhaba ben Karabük üniversitesinde uzaktan eğitim okuyorum sınavlar 1 hafta içerisinde bitiyor diye yurtta kalmıyorum zaten başvuramıyormuşum o yüzden pansiyonda kalıyorum günlük 20 lira biraz pahalı geliyor Karabükte herhangi bir devlet yurdunda misafir öğrenci olarak kalabilir miyim bana biraz yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkürler

  1. Bir üniversite ile ilişiğiniz varsa kalabilirsiniz, diye biliyorum. öğrenci belgenizle giderseniz, yardımcı olacaklardır ama kesin bir bilgim yok. Ben de teşekkür ederim.

 14. merhaba arkadaşlar
  aöf uluslar arası ilişkiler okumayı dusunuyorumve yurda cıkmak ıstyrm kyk veya devlet yurtları benı alır mı ; misafir ögrenci veya normal kalabilmek için bilgisi olanda yarımcı olursa sevinirim teşekkür ederim ( bu arada istanbulda oturuyorum uygun yurt bilenler varsa lütfen yazsın 🙂

 15. selamlar arkadaşlar,
  2 günlüğüne istanbulda kalmam gerekiyor. öğrenciyim kyk yurdunda kalabilir miyim.

 16. Meraba. ben yüksek lisans öğrencisiyim ve bazı nedenlerden dolayı başka bir şehirde bulunmam gerekiyor. Kyk yurtlarında kalabiliyor muyuz? Kalabiliyorsak şayet aynı gün içinde bütün işlemler hallolur mu yoksa önceden yurt ile görüşülmesi mi gerekiyor.

  1. Geçen yıllar içinde, kalabiliyordunuz, şimdi de kalabildiğinizi zannediyorum. İşlemler 10 dk içinde hallolur, sadece kalmayı düşündüğünüz yurdu arayıp -boş yerleri var mı? diye- görüşmenizi öneririm (ki, yaz döneminde boş yer çoktur). Bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum, işlemler hiç önemli değil, öğrenciliğinizi belgelerseniz alırlar.

 17. arkadaşlar biz ankaraya bir proje yapmak için gideceğiz ortalama 1 ay kalacağız 2 arkadaş ne kadar ücret öderiz? ücrete yemek dahil mi ?

 18. merhaba.ben istanbulda kyk da kalıyorum yaz ayında istanbul da kyk yurdunda kalabılmem için bi işlem yaptırmam gerekiyormu veya belge? yurt kimliğim yok ama yurt aidatını ödediğime dair fatura ve öğrenci kimliğim yeterli olur mu ?

  1. bunu yurt yönetimiyle görüşmeniz daha sağlıklı olur. yurt kimliğinizi göstermeniz, yurtta kalmanız için yeterlidir, ancak hangi yurtlar açık olup olmadığı sorundur. Yaz aylarında istanbul’da hangi kyk yurdu açıksa o yurtta kalabilirsiniz.

 19. Merhaba, ben şuan İzmir’de okuyorum fakat önümüzdeki dönem İstanbul Üniversitesi’ne yatay geçiş yapmak istiyorum. Kyk bu durumda beni misafir öğrenci olarak ikinci dönem için alır mı. Sonra zaten tam başvuru yapacağım fakat ara dönem başvuru almıyor o zamana kadar kalabilir miyim peki.

  1. büyük bir olasılıkla kalabilirsiniz, önemli olan sizi alabileceği boş kontenjan bulunması. Hatta boş yer olması halinde, depozito vererek misafir öğrenciliğinizi yıl sonuna kadar uzatmanız da mümkün. Boş yer olması durumunda her hâlükârda size kolaylık sağlarlar.

 20. iyi günler bir sorum olacaktı yardımcı olrsanız çok sevinirim kyk yurdunda misafir olarak en fazla ne kadar kalınabiliyor acaba

  1. iyi günler. aslında resmi olarak 10 gün kalınabiliyor ancak bunu 10­+10 şeklinde kalmak da mümkün. Fakat, genel olarak uzun süreler kalmak isterseniz, depozito ödeyerek kalmanızı isteyebilirler.

 21. Selamün Aleyküm, Benim bi sorum olcaktı. Ben Kyk Kilis yurduna zamanında başvuru yapmadım. Bu ayın 12 sinde süresi dolmuş başvuruların. Benim Kyk yurduna yerleşmemin en kısa yolu nedir , ne zamandır acaba? Ayrıca Misafir olarak en fazla ne kadar kalabilirim kyk yurdunda ? Yanıtlarsanız Sevinirim, Simdiden teşekkürler.

  1. Aleyküm Selam. Normalde en kısa yol, ilk yarıyılın son haftalarıdır. Misafir öğrencilikte 10+10 şeklinde kalmak mümkün ama bu yıl ne olur bilemiyorum, kyk ile ilgili koşullar güncellenmiş olabilir. Ben de teşekkür ederim.

 22. ben karaman kyk da kalıyorum.Bu sene yurda mısafır ogrencı alamıcaklarını soledıler bole bı durum soz konusu olabılırmı acaba??

  1. Bilemiyorum, son zamanlarda Türkiye üzerinde oynanan bir kısım siyasi oyunlarla irtibatlı bazı güvenlik nedenlerinden ötürü bir ihtimal var, ne yazık ki!

 23. kyk da kalıyorum.memur oldum ama hala öğrenciliğim devam ediyor 3.sınıftayım.beni çıkarma ihtimalleri var mıdır ? ve çıkartıcakların da misafir öğrenci olarak kalabilirmiyim ?

  1. Kyk’nın yönetmeliğini bilmiyorum ama öğrenci olduğunuz için ve şu anda kalmakta olduğunuz için büyük olasılıkla çıkartmazlar. Sezon başlarında sorun çıkartmazlarsa ilerleyen aylarda zaten çıkartmazlar, çünkü kyk yurtları, kontenjanların boş kalmasındansa para gelmesini ister ve sizi de çıkartmayacaklardır. Misafir kalmanızsa yurt müdürünün inisiyatifinde.

  1. Geçmiş eğitim sezonu içinde başvurmuş ve kabul edilmiş olsanız bu mümkün olabilirdi, ancak bu sezon için bunun zamanı geçti, şu günlerde kabul etmezler.

 24. Merhabalar, ben daha önce hiç kyk yurdunda kalmadım. bir kez başvurdum onda da yedek sıram çok uzak göründü gözüme ve eve çıktım. Bu yıl ise yatay geçiş ile marmara üniversitesine geçiş yaptım. Temmuz ayında ara sınıf öğrencisi olarak yurt başvurusu yaptım. Ama yurt başvurusu yaptığımda yatay geçiş henüz belli değildi. yani şu an kyk nın sisteminde muhtemelen eski üniversitem görünüyor. Bu sorunu nasıl düzeltirim ve misafir öğrenci olarak kalmaya ne zaman başlayabilirim? yedekler açıklanmadan önce misafirliğe başlayabilir miyim? zira istanbulda misafirler için ayrılan yerler bile okul açılır açılmaz dolar gibime geliyor. Teşekkürler

  1. Merhaba, öncelikle misafirlik konusunda söyleyebileceklerim, yurtlar açılır açılmaz misafir kalımlar başlar ancak sizin de belirttiğiniz gibi yurtların hemen dolması muhtemeldir. Yatay geçişle ilgili yerleşmede ise, ara sınıf başvurusunda nereye başvurduysanız onu dikkate alacaklardır, bunu artık değiştiremezsiniz ancak yeni durumunuzu kyk’ya belirtirseniz ilgilenebilirler. (bu tür durumlarla ilgili planlama yapıyor olabilirler) Açıkçası bilgim olmadığı için net birşey söyleyemem, kyk’nın merkez telefonunu arayıp bilgi almanız en doğrusu olur. Kolay gelsin!

  1. Bu konuyu ben de bilmiyorum ama misafir kalabilirsiniz. Yeni yurt yerleşmeleri ve yedek yerleşmeler tamamlandıktan sonra, bölge müdürlüklerine başvurursanız böyle bir ihtimal olabilir!

 25. Merhabalar. Bi sorum olacaktı. Muğla ünversitesi kyk yurdunda 122. sırada yedekteyim. Acaba kaç güne kadar çıkar ve o çıkıncaya kadar misafrhanede kalabilir miyim?

 26. Merhaba ben kyk ya başvurdum ama internet sonucunda yurda yerleştirilemediniz yazıyor şimdi ben yedek miyim ?Teşekkür ederim

 27. kykda yedek bile değilim yani devlet yurdunda kalma ihtimalim yok ama 2 3 günlüğüne misafir olarak kalabilir miyim?

   1. teşekkür ederim peki bunun herhangi bir basvuru süresi var mıdır? yurt hizmete girdikten sonra istediğim zaman basvurumu yapabilirim değil mi?

 28. ben bu sene küçükçekmecede bir okulu kazandım.yurt başvuru sonucum da yedek genel yurt sıralamam 1049, yedek yüksek ücretli yurt sıralamam 690 olarak görünüyor.ben yüksek ücretli yurtta kalmak istiyorum.size sorum şöyle bu sıralamalarla misafirhanede kalabilir miyim?kalabilirsem misafirhanede kalmak için hangi tarihte başvuru yapmalıyım?ve ne kadar zamanda misafirhane veya asil olarak kyk ya yerleşebilirim?yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Misafirhanede kalmanın yedek sıranızla pek alakası yok. misafir başvurunuzu yurtlar açıldıktan sonra okula başladığınızda yapabiliyorsunuz. asil yerleşiminiz biraz süre alabilir ama net bir şey söylemek mümkün değil.

 29. merhaba. ben nevşehir üniversitesini kazandım. yurt çıkmadı. yüksek ücretli yedek sıram 227. epi topu bu şekilde iki yurt var. bana sıa gelir mi ? gelirse ne zaman gelir ?

 30. merhaba arkadaşlar. ben Ankara Üni. Astronomi ve Uzay Bilimlerini kazandım. kyk basvurusu yaptım ancak yedeklere düştüm. 780. sıradayım. Misafir yurduna başvursam ve orda kalsam tahmini ne kadar sürede bana sıra gelir ? bide ücretleri ne kadar oluyo ? yardımcı olursanız sevinirim moralim bozuldu yurt çıkmadığı için zorluk çekmeden rahatlık olmuyo evet ama ne yapacağım düşüncesi beni tedirgin ediyo.

  1. Merhaba, Ankara’da sıralamalar çabuk değişecektir. Misafirlikte bir sınır yok aslında, şartlar uygun olursa yurt sıranız gelinceye kadar kalabilirsiniz. yemek ücreti sizden artı 6-7 tl günlük yatak ücreti alınır. Tedirgin olmakta hakkınız var ama emin olun herşey bir şekilde halloluyor.

 31. Merhaba ben ara sinifim bu yil yurda basvurdum ne asilden ne de yedekten cikti bu sartlarda yurtta kalmak icin bir sansim var mi tesekkurler

 32. Merhaba,Kusura bakmayın fakat Erzurum yurtkur bölge müdürlüğüne ulaşmaya çalıştım ama cevap veren yok.Sizin belki bir bilgisi vardır.Erzurumda yedek sırasının kaça kadar gittiğini bilen bir Müslüman cevap versin artık bana.ortada kaldım..

  1. Hafta sonlarında aradıysanız ulaşamazsınız. Yedek sırası yurdun kapasitesine, şehrin büyüklüğüne ve imkanlarına göre değişir. ilk dönem sonlarına doğru yurtlarda kontenjanlar boşalır. mutlaka yerleşirsiniz ancak ne kadar sürer, bilgim yok.

 33. merhaba ben Kırıkkale ünivertesini kazandım kyk da sıram 325 ne kadar sürede gelir bide her 10 günde dilekçe vermek zorundamıyım sıramın ne zaman nasıl geleceğini nereden öğrencem ?

  1. sıranız yurdun büyüklüğüne göre değişir. Dilekçe işi teoride evet ama pratikte değişebilir. Yurt sıranızı misafir kalacağınız yurttan öğrenirsiniz.

 34. merhabalr benm amcamın oğlu karabük üniversitesini kazandı ancak kyk yurt çıkmadı yedek listedede yok. misafirhane hakkında biraz bilgi verirmisiniz. misafrihanelerde kalmak için nereye başvurmamız gerekiyor . ne apmamız lazım ücret ne kadardır ve normal yurt olanaklarından yemek vs. yararlanabiliyor mu bilgi verirseniz sevinirim lütfen yardımcı olun

  1. Misafir olarak, diğer öğrencilerle birlikte kalır. Yemek ücretini tamamen kendisi öder, misafir kalmak için eğer o kentte bölge müdürlüğü varsa bölge müdürlük binasına, eğer yoksa üniversiteye yakın olan bir yurda gidip ‘misafir kalıp kalamayacağını’ sorar ve uygunsa kalabilir.

 35. mrhaba bn pamukkale üniversitesini kazandm ama devlet yurdu çıkmadı yedekte de değilim 1 ay kadar yurtta mısafir öğrenci olarak kalabirmiym

 36. Merhaba ,
  Atatürk Üniversitesi Kyk yurtlarına başvuru sonucum resimdeki gibi geldi.
  http://j1309.hizliresim.com/1f/1/s4nf8.jpg
  Yurtların 5000 kişilik olduğunu söylüyorlar. İnternetten araştırdım ama kesin bir bilgiye ulaşamadım yurt kapasitesi konusunda. Yedek sıralamam nasıldır ? Misafir öğrenci olarak alınır mıyım sıralamaya göre ? Dershanedeki öğretmenlerim sıra gelmez deyip bazı yurtlara yönlendiriyorlar. Sizce beklemeli miyim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Bu sıralama ile yerleşebilmeniz biraz süre alabilir, misafir kalabilirsiniz ama yurdun durumunu bilemiyorum o nedenle kesin birşey diyemem. İkinci dönem başlarında yurtlarda yer kesinlikle açılır ama ilk dönem için bir özel yurtta kalmanız kafanızın rahat olmasını sağlar. lakin özel yurtlar 1 sezonluk anlaşma yaparlar. Yani, en azından anlaşabilirseniz, ilk dönem için bir özel yurtta kalmanız daha okula adapte olmanızı kolaylaştırır.

 37. Ben bu sene gop dİş hekimliğini kazandım yurt başvurusunda bulundum ama 363. Sıradan yedek olarak adım çıkmış. Su an barınma sorunu ile karşı karşıyayim . Misafir öğrenci olarak bas vuracağim amaöncelikle yedek listesinin nasıl takip edileceğini öğrenmem lazım yardimci olursanız sevinirim bi de sizce bu sıra ile yerleşebilir miyim şimdiden teşekkür ederim

  1. Yedek listenizi, size belirtilen yurttan-misafir olarak başvuracağınız yurttan, asılan listeden takip edebilirsiniz. Bu yedek sırası ile yerleşeceğinizi düşünüyorum. Ben de Teşekkür ederim.

 38. iyi günler ben tokat gaziosmanpaşa tıpı kazandım babam misafirhanede sürekli kalmamı istiyor böyle bir durum olabilirmi ? ayrıca misafirhaneler kaç kişilik olur kalabalık olmaması benim için önemlide şimdiden teşekkür ederim.

  1. misafirhaneden kastınız nedir (çeşitli kurumların misafirhaneleri) bilmiyorum, kastınız kyk misafirliği ise, bunu sürekli hale getirmeniz hem ekonomik olmaz hem de görevliler için zorlayıcı bir durum. kaç kişilik olacağı, yurdun konumu ile ilgili, değişkendir ve kalabalık olması muhtemeldir. 4-6-8 ve daha fazla olabilir. Ben de teşekkür ederim.

 39. Merhaba,ben bu sene İzmir’i kazandım. Yüksek Ücretli Yurt sıralamam 48 çıkma ihtimali nedir ve ne kadar sürede çıkar ?

 40. merhaba ben bu sene adıyamanı kazandım kyk yüksek ücretli yurtta 144. sıradayım asillik için sıra bana çabuk gelir mi birde misafir olarak kalabilirmiyim.

  1. merhaba, Adıyaman’ı ve yurdun durumunu bilmediğim için birşey diyemem ama en erken ekim ortalarıdır diye düşünüyorum. misafir kalmanız mümkündür.

 41. selam. ben yedeklerde 366 yım.. yedek öğrencilerin yurtta yaşamları nasıl oluyor. b*k içinde yaşasak daha mı iyi? 🙂 şartlar gerçekten kötü mü?

  1. yedek öğrencilerle diğer öğrenciler arasında bir fark olmaz, herkes aynı şartlarda yaşar. b*k içinde yaşamak, yurttan yurda değişir ama evet biraz öyle yaşarsınız 🙂

 42. merhaba ankara üni genel yurtta 2747.sıra yedeğim biliyorum çok zor ama 1 yıl içeriisnde olur mu

 43. Merhabalar, bu sene %5 genel müdürlük kontenjanının kalktığı söyleniyor, ancak yine de bir bakan tanıdığınız varsa bir telefonuyla yurda yerleşmeniz mümkün olabilir mi? Kendim için sormuyorum meraktan ve sinirden soruyorum

  1. Kalkmış deniyorsa kalkmıştır, ancak bu ihtimal her zaman olabilir, bir kişinin bir telefonla yerleşmesi genel müdürlük kontenjanından bağımsız da olabilir. Ancak bakan tanıdığı olanın, bu devirde, kyk yurduna tevessül edeceğini sanmam.

 44. merhaba arkadaşlar. ben ankara üni astronomi ve uzay bilimlerini kazandım. yurt başvuru sonucuna göre 780.yedekteyim. bu yedeklik ankaradi yurtların hepsi için geçerli di mi yani herhangi birine yerleşcem ve ne kadar sürede bana sıra gelir sizce? birde misafir yurtlarında hafta sonu yok mu sadece hafta içi mi kalınıyor ? yardımcı olursanız teşekkür ederim…

  1. Genel olarak hepsi için geçerli oluyor, sıranızı bölge müdürlüğünden takip ediyorsunuz, misafirlik hafta sonlarını da kapsıyor.

 45. merhabalar ben istanbul üniversitesinde okuyorum ara sınıfım ve kyk başvurusu yaptım yerleştirilemediniz dedi kyk genel müdürlüğünü aradım misafir olarak kalmam mumkun müdür diye bana misafir öğrenci diye birşey yok denildi fakat arkadaşlarımdan geçen yıllarda misafir öğrenci olarak kalanlar var ne yapmam gerekir sizce ? Yüzyüze görüşsem sonuç alabilir miyim?

 46. Merhaba. Ben iü arasınıf öğrencisiyim. Kardeşim de bu yıl kazandı ünv. yi. İkimize de ne asil ne yedek olarak yurt çıkmadı. Misafir olarak kalmak istiyorum ama bunun için geçerli bir neden olması gerektiği söyleniyor. ne gibi nedenler geçerlidir? Ve ne kadar süre misafir kalabilirim? Tekrardan başvuru yapıcam sene içinde yurt çıkana kadar misafir kalabilirmiyim?

 47. Ben Yüksek ücretli yurtdu yedekten kazandım genel yurt yedek sıralamam yazmıyor bile sadece yüksek ücretli yurdu yedek sıram yazıyor ve kazandığım yurt bölümünde ise İzmir bölge müdürlüğü diyor yani ben İzmirdeki herhangi bi kyk yurduna mı yerleştirilecem yoksa sadece Yüksek Ücretli Yurtlardan birine mı ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir