Akparti Haziran 2011 Seçim Beyannamesi’nin Analizi

Başbakan ve Akparti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Haziran 2011 Genel Seçim Beyannamesi’ni anlattı. Konuşmasında neler dedi, neler söyledi, bunu haber sitelerinde fazlasıyla bulabilirsiniz. Ben yapılan konuşmanın özüne değineceğim.

Öncelikle şunu kabul etmek gerekir ki, başbakan gerçekten de iyi hitap eden biri. Bazılarının iddia ettiği gibi bunun imam hatip okumakla falan bir ilgisi yok. Bunun tek nedeni, kişisel gelişim ve yetenek. Çünkü başbakan siyasi bir hitabet yapıyor. Imamların yaptığı gibi aynı şeyi tekrar edip, cemaati sıkan bir hitap tarzı yok.

Başbakan, bir şeyi aktarırken karşıdakinin tam, net anlaması için gereken yerde vurgulu, gereken yerde coşkulu bir dil kullanıyor. Kavramları kullanmakta, doğru bir üslup güdüyor. Kelimelerdeki seslerde yutulan ya da tekrarlanan bir unsur yok. Böyle olunca da, rakip parti taraftarlarınca da çok kıskanılıyor. İster kabul etsinler ister etmesinler, diğer parti mensupları gıpta ve hasetle bakıyorlar. Allah aşkına dosdoğru bakarsak; dünya ülkeleri arasında en tipsiz siyasetçiler, bir bizim ülkede bir de Afrika ülkelerinde var. Yalan mı? Hala, Avrupalı’nın, Uzakdoğulu’nun hatırında, Süleyman Demirel imajı var. Devlet Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nun da pek bir farkı yok. Her neyse konumuza dönersek;

Başbakan’ın söylemleri yine ayağı yere basan söylemlerdi. Bir çok diğer görüşten olanlar hep şöyle derler: “Bu adam çok yalan söylüyor.” işte diğer partililerin anlamadığı nokta bu. Birincisi, Erdoğan yalan söylemiyor, tam tersine, yanlış yaptıysa bile, açık açık söylüyor. Bu ise halkı cezbediyor. Eğer bir karşılaştırma yaparsak; Kılıçdaroğlu, her iddiasını kaybediyor, vaadleri soyut kalıyor, bir hafta önce söylediğini bir hafta sonra inkar ediyor. Bu ise seçmeni tiksindiriyor. Devlet Bahçeli ise, vaad bile veremiyor, bir başbakan olsa bile, görevini yapabilecek hissi vermiyor. Mhp’liler bile bunu dillendiriyor. O halde, Erdoğan niçin seçim kazanmasın ki?

Başbakan’ın bu beyannamesi’nde öne çıkanlar şunlar;

  • Öncelikli olarak, somut veriler ortaya koydu. Yapılacak hizmetler konusunda, önce ne yapıldığını, sonra ne yapacaklarını açık şekilde söyledi. Şunu şu zamana kadar yapma niyetindeyiz diyerek, projeler konusunda net tarihler ortaya koydu, ancak uzamalar olabileceğini de açıkça söyledi.
  • Kılıçdaroğlu’ndan ayrılan yönleri: Kılıçdaroğlu, net tarihler veremiyor, biz şunları yaptık da diyemiyor. Yani, tüm vaadleri olasılık üzerine kurulu olduğundan, kendi müridleri dışındaki kişiler tarafından ciddiye alınmıyor.
  • Erdoğan, planlanan projelerle ilgili teknik detaylara da giriyor. Bu da şu anlama geliyor ve halkta şöyle duygular uyandırıyor:”Bu adam işini takip ediyor, ciddi çalışıyor.”
  • Kılıçdaroğlu ise, projelerinin hiç bir teknik detayını bilmiyor, detaylar sorulduğunda her seferinde, çalışmalar devam ediyor arkadaşlar deyip geçiyor. Yani, tamamlanmış bir tane bile proje olmadığı ortaya çıkıyor.
  • Erdoğan, kısa değil uzun süreli planlar içinde olduğunu ortaya koyuyor. Mesela; vurgulanan slogan şu: “2023 Türkiye’si!” Üstelik, iktidar oldukları dönemleri bölüp; çıraklık, kalfalık, ustalık diye ifade ediyor.
  • Kılıçdaroğlu ise, gelecek yılla ilgili bile bir iddiada bulunamıyor, Erdoğan’la uğraşmayı yeğliyor. Bu da proje yok, laf çok hissi uyandırıyor.
  • Erdoğan, her seçime ciddi bir sloganla giriyor. Akparti’nin şimdiki sloganı ise; “Türkiye Hazır, Hedef 2023″
  • Kılıçdaroğlu ise hala bir slogan bulabilmiş değil! Hala Süleyman Demirel zamanlarından kalma, Aileye para vereceğiz, köprü yapacağız, demokrasi getireceğiz gibi, artık bıkkınlık vermiş, modası geçmiş şeyler mırıldanıyor. Mesela; Chp, iktidar olduğunda ikibin bilmem kaçta, Türkiye’yi şu konuma getirecek demiyor.
  • Diğer büyük parti olan Mhp’ye hiç girmiyorum; çünkü Mhp yönetimi konuşmayı bile beceremiyor. Hadi Devlet Bahçeli anlatamıyor diyelim; diğer hiçbir milletvekili de konuşamıyor ki! Derdini anlatamayan nasıl derman bulsun! Mhp zaten umutsuz vak’a!

Sonuç olarak; Akparti yine ciddi çalışıyor. Maalesef, en ciddi rakip olan Chp’liler yatıp kalkıp ezber yapıyorlar. Kendileriyle koltuk kavgası yapmaktan, proje üretemiyorlar. Bunu da; Chp’liler fikir genişliği nedeniyle, böyle ayrı fikirler yaşıyorlar gibi komik şeyler söylüyorlar. Dünyada bu kadar birbirinin donunu asılan başka sol parti yönetimi yok ki! Önlerinde Akparti gibi bir örnek olduğu halde, onu taklit bile edemiyorlar. Sonuç budur…

Bu gönderi Siyaset kategorisinde , , olarak etiketlendi. Gönderi için kalıcı bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>