Evliya Çelebi, “doodle” oldu!

Ücretsiz hizmetlerle herkesin gönlünü cezbedip kısa zamanda dünyanın en büyük sanal hazinesi haline gelen google, insanların sempatisini kazanmayı çok iyi biliyor. Yaygın olması nedeniyle de çok küçük bir çalışma, milyonlar tarafından görülebiliyor. Google’ın önemli projelerinden biri de, Doodle’lar. Toplumlar ve dünya için önemli isim ve olaylar, Google logosuyla ilişkilendirilip tarama sonuçlarına yansıtılıyor. Bu günün Doodle’ı, Türk Seyyah Evliya Çelebi’nin 400. doğum yıldönümü!

Evliya Çelebi, yazdığı seyahatname ile Türk sosyolojisi, edebiyatı ve tarihi açısından çok önemli bir isim. Her ne kadar, tarihçiler tarafından, anlattıklarında abartılar ve gerçek dışı öğeler bulunduğu belirtilse de, o dönemlerde Türkler içinden böyle birinin çıkmış olması takdire değer bir olgu. Evliya Çelebi, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önemli bir yazarı, seyyahı. Medya’nın günümüzdeki kadar güçlü ve önemli görülmediği bir zamanda, gezmek ve yazmak önemli bir bilincin ürünü. Google Türkiye Resmi Blogu’nun Evliya Çelebi Doodle’ıyla ilgili yazısını buradan okuyabilirsiniz!

ÖNEMLİ: Ayrıca, Murat Bardakçı’nın Evliya Çelebi ile ilgili muhteşem bir yazısını da verdiğim şu bağlantıdan okuyabilirsiniz. Az da olsa, önemli bilgiler kazanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir