Muhteşem Saçmalama!

Bekir Coşkun’a atfen bir yazı gördüm. Bu yazının Bekir Coşkun’a ait olup olmadığını bilmiyorum, çünkü gazetesini alıp okumam. İlk Kurşun Gazetesi isimli yayın sitesi, Bekir Coşkun ve türevi kişilerin yazılarını yayınlıyor. Bugün de, Bekir Coşkun imzalı bir yazı dikkatimi çekti. Yazının Başlığı, Muhteşem Memleket! Bu yazıda, Bekir Coşkun, güya bizlere tarih dersi veriyor! Veriyor vermesine de, zihniyet çok vahim…

Öncelikle (http://www.ilk-kursun.com/2011/01/muhtesem-memleket) adresine girip yazıyı okuyun, sonra buraya dönerek devam edin…

Yazıda, Osmanlının çirkefliğine atıfta bulunuluyor ve harem hayatı üzerinden Osmanlı’ya verip veriştiriliyor. Sayın yazar, hiç “dizi izlemezmiş, ama bu diziyi izliyormuş!” Bunun nedeni de olsa olsa Akparti’liler tepki gösterdi diyedir. Ben diziyi izlemedim, izleyemedim. Bu yüzden diziyi eleştiremem. Ancak, diziyi beğenenlerle beğenmeyenlere baktığımız zaman, eleştirilerin ideolojik gittiğinin farkındayım. Her iki taraf da, tarihi gerçeklikten dem vuruyorsa da, kimse gerçekler üzerinden bilimsel tartışma yürütmüyor. Bir grup tamamen nefret ederken diğer grup sevinçten tavana vuruyor. Ancak, bu yazısını ele aldığımız yazar, muhteşem saçmalıyor.

Yazıda, Osmanlı Ekonomisi, “istila ekonomisi” olarak tanımlanıyor. Hiç kusura bakmasınlar, Osmanlı Ekonomisi bal gibi de, “sosyalist” bir ekonomi idi. Sosyalist olan Bekir Bey, sırf Osmanlı’yı kötülemek için bu noktayı saptırıyor. Osmanlı Ekonomisi, istila ekonomisi ise, o halde Sosyalizm de istila ekonomisidir. Kimse kusura bakmasın ya da baksın, umrumda değil!

Bekir Bey, tarihi gerçeklerden bahsediyor. Osmanlının hangi dönemi tam olarak incelenebilmiş ki, harem hayatı ile ilgili gerçeklerden bahsediliyor. Bekir Bey’in bu konu ile ilgili bilmediğimiz bir çalışması varsa, koysun ortaya… Kulaktan dolma bilgilerle, tarihi gerçeklerden bahis koymasın ortaya!

Bekir Coşkun, yazısında Osmanlı’yı eleştirmekten ziyade, Osmanlı’ya hakaret ediyor. Yalnız, o kör zihniyetinin algılayamadığı bazı noktalar mevcut… Sıralayalım. Bir; o beğenmediği, hakaret ettiği Osmanlı, günümüzde dünyanın 1 numarası olan Amerika’dan, bir önceki 1 numaralı devlettir ve Türk devletidir. İki; Bekir Bey’in, hiç anlamadığı halde hayran olduğu Mustafa Kemal, bir Osmanlı Paşa’sıdır ve bunu da Mustafa Kemal ifade etmiştir. Üç; Mustafa Kemal, bizim ne kadar Ata’mız ise, Osmanlı’lar da o kadar Ata’mız’dır. Dört; Atatürk’ü sevmeyenlerle, Osmanlı’yı sevmeyenler, “aynı kir-pis-iğrenç-berbat zihniyetin çocuklarıdır.” Çünkü, sevapları ve günahlarıyla, hem Osmanlılar hem Atatürk hem Türkiye Cumhuriyeti kurucuları, bizim Ata’larımızdır; İngiliz, Alman, Fransız ya da Japonlar’ın Ata’ları değildir! Herkesin bunu kendi aklına sokması gerekir. Beş; Atatürk’ü sevip Osmanlı’ya küfretmekle milliyetçi, vatansever olunmaz. (Aynen, Osmanlı’yı sevip de, Atatürk’e dil uzatmakla, Osmanlı’cı olunamayacağı gibi)

İşte, tüm bunları gözardı eden, kendince muhteşem saçmalıklar komedisi oynayan Bekir Bey’in, Tarih Dersi vermeye çalışması, çok iğrenç bir durum… Atatürk bu ülkeyi, Türk Gençleri’ne emanet etti, Bekir Coşkun’a değil! Kendi kendine görev edinmeye kalkmasın…

Daha Türk milletinin bir bütün olduğunu, Türk tarihinin bir bütün olduğunu, Türkiye’nin bir bütün olduğunu ya da olması gerektiğini kavrayamayan, bölücü zihinli Bekir Coşkun, tarih kavramının bir bütünlük içerdiğini anlayamaz ve böyle saçmalar… Osmanlı’yı atarak Türk milliyetçisi olunamaz, Osmanlı Devleti, Türk tarihinin en şanlı-saltanatlı dönemlerinden birini teşekkül ettirmiştir. Osmanlı’nın çağdaş devletlerindeki uygulamaları görmezden gelerek, bugünün koşullarıyla yargıda bulunmak, cahilliklerin en ahlaksızlıklarından biridir. Bu ise zaten Bekir Coşkun’da fazlasıyla mevcut… Tarih’in T’sinden anlamayan birinin, Muhteşem Yüzyıl dizisini, sırf Bülent Arınç’a gıcıklık olsun diye övmesi ve Türk insanına Tarihçilik dersi vermeye kalkması, ancak ve ancak, Bekir Coşkun gibi iğrenç bir reklam objesine yakışır. Atatürk’e küfredenler kadar, Osmanlı’ya küfredenler de, beşik ulemalığı sisteminin temsilcileridirler. Daha doğduğu andan itibaren, Türkiye’nin köşe yazarlığına terfi ettirilmiş bu insanlar, aydın diye geziniyorlar. Sonuç ortada! Sen bu toprakları beğenmiyorsan, beslendiğin yerlere gidebilirsin sayın bekir! Ben Atalar’ımdan memnunum; hem Hunlar’dan, hem Selçuklulardan, hem Osmanlılar’dan, hem Atatürk’ten… Ancak, senin gibi milliyetçi geçinip de Atalarım’ı birbirine düşman eden, Atalarım’dan biri olan Osmanlı’ya küfreden birinden hiç memnun olmam, kimse olmaz. Bir gün olur, Damat Ferit’ler gibi yad edilirsin… Zihniyetini de al, git!

“Muhteşem Saçmalama!” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir