Felsefede suje-obje-bilgi ilişkisi

Felsefe, derin bir alandır. İnsanoğlunun merak duygusu, varlık sebebidir denilebilir. Düşünen insan, her an birşeyler aramakla meşguldür. Felsefenin, bu konu üzerine kafa yoran insan sayısı kadar tanımı vardır. Mesela, şöyle bir tanım da yapılabilir; Belirli kurallarla yapılan soru sorup gerçeğin bilgisine ulaşma süreci… Felsefenin özünde üç önemli kavram vardır; suje, obje, bilgi! Şimdi bunlara bir bakalım…

Suje nedir?

Suje, tek kelime ile bilen olarak adlandırılabilir. Yani, bilgi arayışında olan, bilmek isteyen, düşünen, arayan varlıktır. Filozoflar, birer suje’dir. Suje, özne, bilen kelimeleri aynı kavramı karşılar. Suje, soru sorma becerisine sahip, gerçeğin bilgisine; akıl, gözlem, sezgi ve benzeri değerlerle ulaşma gayretinde olan varlıktır. Suje, aşağıda bir örnekte verilecektir.

Obje nedir?

Obje, bilinendir. Ulaşılmaya çalışılan varlıktır. Suje’nin sorular sormasının nedeni olan şeydir. Obje, nesne, bilinen kelimeleri aynı kavramı ifade ederler. Obje, vereceğimiz örnekte açıklanacaktır.

Bilgi nedir?

Bilgi, bilme eylemi sonunda ortaya çıkan üründür. Yani, suje ile obje arasındaki ilişkiden elde edilen üründür. Suje’nin, çeşitli yetenekleriyle (akıl, sezgi, gözlem v.d.) obje üzerindeki sorgulamalarından ortaya çıkan ürünlerdir.

Örnek

Attila, ileri de bir karaltı görmektedir. Merak edip yaklaşır, eline alır, inceler, zihninde belirler ve onun bir futbol topu olduğunu anlar. İşte burada, Attila=suje‘dir, karaltı=obje‘dir, futbol topu=bilgi‘dir.

Suje, obje ve bilgi arasındaki ilişki, felsefenin temelidir. Suje insandır, çünkü sorma eylemine sahip olan varlıktır. Obje, herşey olabilir. Suje’ye göre, kendisi bile obje olur. Bilgi ise bu ikisinin ilişkisi sonrası ortaya çıkar. Bilginin doğru veya yanlışlığı önemli değildir, önemli olan bir ürün ortaya çıkmasıdır.

“Felsefede suje-obje-bilgi ilişkisi” için 4 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir